αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

Νέα και ειδήσεις : Ευρωλίγκα

Στο Ch.League του πόλο

Ήττα και αποκλεισμός για τη Βουλιαγμένη από τον Ερυθρό Αστέρα

Δεν τα κατάφερε τελικά ο ΝΟ Βουλιαγμένης να προκριθεί στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ στην υδατοσφαίριση των ανδρών. Η ομάδα του Κώστα Λούδη ηττήθηκε σήμερα με 6-5 από τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της στον Γ' Όμιλο της Β' Προκριματικής φάσης στην Οραντέα της Ρουμανίας, έμεινε στην τρίτη θέση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Σέντρα στις 21/8

Το πρόγραμμα της Α1 πόλο γυναικών

Στις 21 Οκτωβρίου θα αρχίσει το νέο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, η κλήρωση του οποίου έγινε την Τετάρτη σε ξενοδοχείο της Γλυφάδας. Το ντέρμπι της Βουλιαγμένης με τον Ολυμπιακό θα γίνει την 3η αγωνιστική στο Λαιμό, με τις δύο ομάδες να συναντιούνται και στο φινάλε της Α΄ φάσης, στον Πειραιά.

Έγινε η κλήρωση της Α1

Την 4η αγωνιστική το ντέρμπι ΟΣΦΠ-ΝΟΒ στο πόλο ανδρών

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη η κλήρωση για το πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών, το οποίο θα αρχίσει στις 14 Οκτωβρίου. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στην έδρα της Γλυφάδας, ενώ η κυπελλούχος Βουλιαγμένη θα υποδεχθεί τη Χίο, σε έναν αγώνα με... ιδιατερότητες, καθώς οι σχέσεις των δύο σωματείων περνούν κρίση λόγω της μεταγραφής του νεαρού Κώστα Γκιουβέτση στην ομάδα του Λαιμού. Τα ντέρμπι του Ολυμπιακού με τη Βουλιαγμένη θα διεξαχθούν την 4η αγωνιστική στον Πειραιά και τη 15η αγωνιστική στο Λαιμό.

Διάκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Πόλο: Ασημένιο μετάλλιο για την Εθνική Νέων Γυναικών

Η Εθνική πόλο Νέων Γυναικών, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Βόλο, καθώς ηττήθηκε στον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι από τη Ρωσία με 17-16.

Στο Champions League του πόλο

Πρεμιέρα εκτός με την Μπαρτσελονέτα για Ολυμπιακό

Με ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι θα αρχίσει η ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού τις υποχρεώσεις της στο Champions League της νέας σεζόν. Σύμφωνα με το πρόγραμμα που έδωσε στη δημοσιότητα η LEN, οι Ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν στην πρεμιέρα του Α΄ ομίλου την Μπαρτσελονέτα στη Βαρκελώνη, σε μία αναμέτρηση που είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 25/10.

Τρίτη απόγευμα η κλήρωση

Ο Ολυμπιακός μαθαίνει αντιπάλους στο Ch.League του πόλο

Στη Βουδαπέστη διεξάγεται το απόγευμα της Τρίτης η κλήρωση της φάσης των ομίλων του Champions League υδατοσφαίρισης, με τη συμμετοχή του Ολυμπιακού. Η διοργάνωση θα γίνεται πλέον με τη συμμετοχή 16 ομάδων (αντί 12 που ήταν μέχρι πέρυσι), χωρισμένων σε δύο ομίλους των οκτώ.

Όπως και το γυναικείο βόλεϊ

Στην Α2 πόλο θα αγωνιστεί ο Παναθηναϊκός

Στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών θα αγωνίζεται η ομάδα πόλο του Παναθηναϊκού, ακολουθώντας τα βήματα της γυνακείας ομάδας βόλεϊ των «πρασίνων».

Στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης

Παγκόσμια ρεκόρ στα 50μ. πρόσθιο η Κινγκ, στο ελεύθερο η Σίεστρεμ

Δεύτερο -ατομικό- χρυσό μετάλλιο και δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ για τη Λίλι Κινγκ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης. Μετά τα 100μ. πρόσθιο, η Αμερικανίδα Ολυμπιονίκης του Ρίο κυριάρχησε και στα 50μ. πρόσθιο, επικρατώντας στη μονομαχία της -πρωταθλήτριας κόσμου στα 200μ.- Γιούλια Εφίμοβα. Η 20χρονη Κινγκ τερμάτισε σε 29.40 και κατέρριψε το 29.48 που κρατούσε η Λιθουανή Ρούτα Μεϊλουτίτε από την αντίστοιχη διοργάνωση της Βαρκελόνης, στις 3 Αυγούστου 2013. Μετά το παγκόσμιο ρεκόρ που κατέρριψε χθες, η Σάρα Σιέστρεμ κατέκτησε σήμερα και τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου στα 50μ. ελεύθερο, φτάνοντας τα τρία χρυσά μετάλλια (συν ένα ασημένιο).

Παγκόσμιο Βουδαπέστης

Χρυσό με παγκόσμιο ρεκόρ οι ΗΠΑ στα 4Χ100μ. ελεύθερο μικτής

Οι ΗΠΑ σημείωσαν παγκόσμιο ρεκόρ με 3:19.60 και επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση στον τελικό της μικτής «σκυταλοδρομίας» 4Χ100μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, κάνοντας το «2 στα 2» στο συγκεκριμένο αγώνισμα, που μπήκε στο πρόγραμμα της διοργάνωσης το 2015.

Κατετάγη 7ος στον κόσμο ο Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο

Στην έβδομη θέση στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης τερμάτισε ο Κριστιάν Γκολομέεβ. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 21.73 δευτερόλεπτα, κοντά στο ατομικό του ρεκόρ. Είχε μια αργή εκκίνηση γεγονός που του στοίχισε, ενώ γενικότερα η κούρσα κινήθηκε σε αρκετά γρήγορες επιδόσεις.