Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Στον τελικό των 50μ ελεύθερο με πανελλήνιο ρεκόρ ο Γκολομέεβ

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ με την ταχύτερη μέχρι σήμερα κούρσα της καριέρας του πέτυχε μια πανάξια πρόκριση στον τελικό στα 50μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βερολίνο, πετυχαίνοντας πανελλήνιο ρεκόρ με 21.96 και βλέπει με αξιώσεις μια θέση στο βάθρο. Διαβάστε τους τελικούς του Σαββάτου...

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ με την ταχύτερη μέχρι σήμερα κούρσα της καριέρας του πέτυχε μια πανάξια πρόκριση στον τελικό στα 50μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βερολίνο, πετυχαίνοντας πανελλήνιο ρεκόρ με 21.96.

Τα καλά σημάδια, ο κολυμβητής του Εθνικού, τα είχε δείξει από τον πρωινό προκριματικό, όταν ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ με 22.19 και στον απογευματινό ημιτελικό έγινε ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που κατεβαίνει τα 22.00 στο αγώνισμα, κάνοντας δικό του το πανελλήνιο ρεκόρ, με τα 22.08 του Γιάννη Καλάργαρη από τις 28/1/2012 να περνούν στην ιστορία.

Ο Γκολομέεβ με τα 21.96 πήρε την πρώτη θέση στη 2η ημιτελική σειρά, πέρασε στον τελικό με την 3η καλύτερη επίδοση και την Κυριακή (17:05 ώρα Ελλάδας) στοχεύει στο μετάλλιο που δεν είχε καταφέρει να πάρει πριν από δύο χρόνια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν, όταν ήταν 4ος στο αγώνισμα.

«Ο στόχος επετεύχθη, κατέβηκα τα 22.00, πέτυχα πανελλήνιο ρεκόρ και προκρίθηκα στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος» δήλωσε ο είκοσι ενός ετών αθλητής, που όταν μπήκε στη μικτή ζώνη του «Βελοντρόμ» είδε τα φλας των φωτορεπόρτερ να αστράφτουν για χάρη του.

«Το γνώριζα από την πρώτη στιγμή, για να έμπαινα στον τελικό θα έπρεπε να βελτιώσω το ατομικό ρεκόρ, τελικά ήρθε αυτός ο χρόνος που μου δίνει περισσότερη δύναμη για τον τελικό. Αυτός θα είναι ένας άλλος αγώνας, μια άλλη ιστορία και τώρα όλα είναι δυνατά, θα παλέψω για ένα μετάλλιο» συνέχισε ο Κρίστιαν Γκολομέεβ και κατέληξε:

«Θα ήθελα να αφιερώσω αυτό την πρόκριση στη μνήμη του πατέρα μου, στον προπονητή μου και σε όσους με στηρίζουν».

Ο τεχνικός του Κρίστιαν Γκολομέεβ, ο Άκης Οικονόμου ήταν μέλος της ομάδας σκυταλοδρομίας 4Χ200μ ελεύθερο η οποία πριν από 12 χρόνια εδώ στο Βερολίνο είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο, το πρώτο για την ελληνική κολύμβηση σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. «Το Βερολίνο είναι η τυχερή μου πόλη, και το ρεκόρ ήταν γραφτό να γίνει εδώ και να φέρει το όνομα “Γκολομέεβ”» δήλωσε με νόημα ο Ακης Οικονόμου.

Η Πελεγκρίνι το χρυσό στα 200μ. ελεύθερο

Το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο κατέκτησε η Ιταλίδα Φεντερίκα Πελεγκρίνι με χρόνο 1:56.01 και την Κυριακή θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στον τελικό των 400μ. ελεύθερο. Το ασημένιο μετάλλιο πανηγύρισε η Ουγγαρέζα Κατίνκα Χόζου (1:56.69) και το χάλκινο η Φέμκε Χέεμσκερκ (1:56.81).

Η Χάλσαλ το χρυσό στα 50μ. ύπτιο

Χρυσό και ασημένιο μετάλλιο πανηγύρισε η Μεγάλη Βρετανία στα 50μ. ύπτιο των γυναικών. Η Φρανσίσκα Χάλσαλ με 27.81 νίκησε τη συμπατριώτισσά της, Τζόρτζια Ντέιβις, για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου (27.82). Τρίτη τερμάτισε η Μιε Οε Νίλσεν από τη Δανία (27.87).

Ο Καβέτσκι το χρυσό στα 200μ. ύπτιο

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο χάρισε στην Πολωνία ο Ράντοσλαβ Καβέτσκι. Μετά την «πρωτιά» του Κόνραντ Τσέρνιακ στα 100μ. πεταλούδα νωρίτερα σήμερα, ο -δευτεραθλητής κόσμου στη Βαρκελόνη πέρυσι στα 200μ. ύπτιο- Ράντοσλαβ Καβέτσκι ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο ίδιο αγώνισμα με χρόνο 1:56.02. Στη δεύτερη θέση έμεινε ο Γερμανός Κρίστιαν Ντίνερ με 1:57.16, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος του ο Ούγγρος Γκαμπόρ Μπάλογκ με 1:57.42.

Ο Πίτι το χρυσό στα 50μ. πρόσθιο ανδρών

Αφού πρώτα κατέρριψε την Παρασκευή το παγκόσμιο ρεκόρ στα 50μ. πρόσθιο με 26.62 στα ημιτελικά, ο Άνταμ Πίτι ανέβηκε το Σάββατο στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με χρόνο 27.00, στον τελικό του αγωνίσματος . Ο Βρετανός, ο οποίος είχε ήδη πανηγυρίσει το χρυσό στα 100μ. πρόσθιο, δεν κατάφερε να βελτιώσει ακόμη περισσότερο το παγκόσμιο ρεκόρ, αλλά νίκησε τον Λιθουανό Γκιέντριους Τιτένις που τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 27.34. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβένος Νταμίρ Ντούγκονιτς.

Η Γερμανία το χρυσό στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στέφθηκε η Γερμανία στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών, μπροστά στο κοινό της, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Βερολίνο. Οι Ρόμπιν Μπάκχαουζ, Γιανίκ Λέμπχερτς, Κλέμενς Ραπ και Πάουλ Μπίντερμαν τερμάτισαν σε χρόνο 7:09.00, αφήνοντας στη 2η θέση την -κάτοχο του ρεκόρ Ευρώπης (6:09.15)- Ρωσία που τερμάτισε σε 7:10.29. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε το Βέλγιο με επίδοση 7:10.39.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών:
1. Γερμανία 7:09.00 (Μπάκχαουζ, Λέμπχερτς, Ραπ, Μπίντερμαν)
2. Ρωσία 7:10.29 (Λομπούζοφ, Ερμακόφ, Κράσνικχ, Σουκορούκοφ)
3. Βέλγιο 7:10.39 (Κρένεν, Σουρζελούς, Βανλούχενε, Τίμερς)
4. Γαλλία 7:10.81
5. Ολλανδία 7:11.59
6. Ιταλία 7:12.24
7. Ισπανία 7:15.80
8. Πολωνία 7:16.00

Η Μπελμόντε το χρυσό στα 1.500μ. ελεύθερο
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον τελικό των 1.500μ. ελεύθερο η Μιρέια Μπελμόντε Γκαρθία. Η Ισπανίδα κολυμβήτρια τερμάτισε σε 15:57.29, κορυφαίος χρόνος στην Ευρώπη φέτος στο αγώνισμα. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν η Ουγγαρέζα Κάπας Μπογκλάρκα (16:03.04) και η Ιταλίδα Μαρτίνα Ρίτα Καραμινιόλι (16:05.98).