Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο Δημητριάδης πρώτος Έλληνας που πάει... στο Ρίο

Ο Δημητριάδης πρώτος Έλληνας που πάει… στο Ρίο

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στέφανος Δημητριάδης στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης της Μασσαλίας, όπου όχι απλά επιβεβαίωσε στα 200μ. πεταλούδα το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν, αλλά έπιασε και το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε τη δεύτερη θέση στον τελικό του αγωνίσματος με 1:56.89, ενώ το όριο για τους Ολυμπιακούς είναι 1:56.97 και η περίοδος επίτευξης μετρά από την 1η Μαρτίου, με το συγκεκριμένο μίτινγκ να είναι στα εγκεκριμένα από τη FINA. Έτσι ο αθλητής του Ολυμπιακού γίνεται ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που εξασφαλίζει το εισιτήριο για το Ρίο ντε Τζανέιρο.

Νικητής στα 200μ. πεταλούδα ήταν ο Βραζιλιάνος Λεονάρντο Ντε Ντέους με 1:56.20, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ο Δημητριάδης άφησε πίσω του τον Δανό πρωταθλητή Ευρώπης, Βίκτορ Μπρέμερ, ο οποίος τερμάτισε τρίτος με 1:56.93. Σε «απόσταση αναπνοής» από το όριο πρόκρισης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα έφτασε η Νόρα Δράκου.

Η Πατρινή πρωταθλήτρια συμμετείχε στα 50μ. ύπτιο, όπου πέτυχε χρόνο 28.65 το πρωί και 28.61 το απόγευμα, χάνοντας το σχετικό όριο για μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου. Η 23χρονη κολυμβήτρια πήρε την έκτη θέση στον εξαιρετικά ανταγωνιστικό τελικό (στον προκριματικό ήταν τέταρτη), έμεινε όμως με το… παράπονο ότι θα μπορούσε να εξασφαλίσει από σήμερα το εισιτήριο για το Καζάν.

Στα 200μ. ελεύθερο ο Χρήστος Κατραντζής δεν τα πήγε καλά το πρωί, μένοντας στη 16η θέση με 1:52.06, αλλά το απόγευμα στον «μικρό» τελικό έκανε σαφώς καλύτερη εμφάνιση και τερμάτισε πρώτος με 1:49.95, καταλαμβάνοντας την 9η θέση στο σύνολο. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Θεοδώρα Γιαρένη κατετάγη 4η στον μικρό τελικό με 2:01.27, παίρνοντας τη 12η θέση στο σύνολο.

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε