Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Ματσάρα και μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο, 87-85 το Λαύριο

Το Ρέθυμνο μετά από ένα αγώνα θρίλερ ,που κρίθηκε στην τελευταία επίθεση ,επικράτησε εντός έδρας του Λαυρίου με 87-85 σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Α1. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάροου με 17 πόντους με άξιους συμπαραστάτες τους Κάρτερ (15π.) και Μάντεν (14π.). Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Μάρκο Κέσελι, που είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ , και Μπολντς με 17 π. «Ήρωας» των νικητών ο Μάντεν που με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Το Ρέθυμνο μετά από ένα αγώνα θρίλερ ,που κρίθηκε στην τελευταία επίθεση ,επικράτησε εντός έδρας του Λαυρίου με 87-85 σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Α1. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάροου με 17 πόντους με άξιους συμπαραστάτες τους Κάρτερ (15π.) και Μάντεν (14π.).

Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Μάρκο Κέσελι, που είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ , και Μπολντς με 17 π. «Ήρωας» των νικητών ο Μάντεν που με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από το πρώτο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να ξεφύγει με πάνω από 4 πόντους και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια έξι φορές. Το τέλος της περιόδου βρήκε το Λαύριο να είναι μπροστά στο σκορ με ένα πόντο (21-22). Η ομάδα του Χρήστου Σερελή ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0 (21-27 στο 12΄) . Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με πρωταγωνιστή τον Χάροου μείωσαν στο καλάθι (28-30 στο 16΄). Το Λαύριο, όμως, με τον Κέσελι να πετυχαίνει 5 σερί πόντους (πέτυχε 17 στο πρώτο ημίχρονο) πήγε στο +9, αλλά το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 6-1 στα τελευταία δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου μείωσε στους 4 (36-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκε πιο δυνατά και με Ντελινκάιτις και Κάρτερ να παίρνουν την σκυτάλη στην επίθεση έτρεξε επιμέρους σκορ 10-3 και πέρασε μπροστά με 46-43 στο 25΄. Στην συνέχεια το Ρέθυμνο προηγήθηκε μέχρι και με έξι (58-52 στο 29΄) αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γιανγκ στην εκπνοή της περιόδου μείωσαν σε 60-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εξέλιξη του αγώνα ήταν συγκλονιστική. Το Λαύριο με τρίποντο του Κεσέλι ισοφάρισε σε 64-64 (33΄) αλλά οι Κρητικοί με σερί 8-0 μπήκαν και πάλι στην θέση του οδηγού (72-64 στο 35΄). Οι φιλοξενούμενοι, όμως , με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσαν στον πόντο βάζοντας φωτιά στον αγώνα (74-73 στο 38΄).

Ο Νίξον με 2/2 βολές 52’’ πριν την λήξη έδωσε το προβάδισμα στο Λαύριο (78-79). Το Ρέθυμνο, όμως, με σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 82-79.

Το Λαύριο ,όμως, με το 5ο τρίποντο του Κέσελι και καλάθι του Μπάρλου πέρασε και πάλι μπροστά με 84-85 με μόλις 5΄΄ να απομένουν για την λήξη. Ο Μάντεν πήρε την ευθύνη για την τελευταία επίθεση και δικαιώθηκε αφού με καλάθι και φάουλ έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 87-85. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για το Ρέθυμνο που κυνηγάει την είσοδο στα πλέι οφ.

Διαιτητές : Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Παφίλης

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-40, 60-57, 87-85

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θ. Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 7 (2), Σχίζαν 11 (1), Μάντεν 14 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 15, Σάφτενααρ 5, Γιαννόπουλος 9 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 17.

ΛΑΥΡΙΟ (Χ. Σερέλης): Κέσελ 25 (5), Σακελλαρίου 6 (2), Νίξον 13 (1), Περράκης 5, Κακλαμανάκης, Γιανγκ 5 (1), Κρουμπαλί 10, Γιαννακόπουλος, Μπάρλος 4, Μπολντς 17 (4).