Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Νίκησε εύκολα ο Ολυμπιακός και περιμένει «δώρο» από το Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην έβδομη νίκη του στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 84-62 της Τσεντεβίτα στην Κροατία. Πλέον οι Ερυθρόλευκοι περιμένουν ένα «δώρο» την παρασκευή από το Μιλάνο, αφού αν η Αρμάνι επικρατήσει της Ζαλγκίρις Κάουνας, θα στείλει την ομάδα του Πειραιά στην πρώτη θέση του γκρουπ. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν... υπνωτισμένοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και πήραν διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησαν με ευκολία ως το τέλος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην έβδομη νίκη του στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 84-62 της Τσεντεβίτα στην Κροατία.

Πλέον οι Ερυθρόλευκοι περιμένουν ένα «δώρο» την παρασκευή από το Μιλάνο, αφού αν η Αρμάνι επικρατήσει της Ζαλγκίρις Κάουνας, θα στείλει την ομάδα του Πειραιά στην πρώτη θέση του γκρουπ.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν… υπνωτισμένοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και πήραν διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησαν με ευκολία ως το τέλος του αγώνα.

Επιθετικός πλουραλισμός, άμυνα και ομαδικότητα (27! ασίστ) ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε μία άνετη νίκη, έχοντας πρώτο σκόρερ τον «συνήθη-ύποπτο», Βασίλη Σπανούλη με 14 πόντους. Από τους Κροάτες, οι οποίοι είδαν όνειρα πρόκρισης τους στους «16» να… εξανεμίζονται, ξεχώρισε ο Βλάντο Ιλιέφσκι επίσης με 14.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον υποτονικό Ολυμπιακό του πρώτου ημιχρόνου, προκειμένου να «καθαρίσει» τον αγώνα και να μπει γρήγορα σε τροχιά… νίκης. Οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές του Πρίντεζη και Χάινς στην τρίτη περίοδο, οι οποίοι σημείωσαν από 6 πόντους σε αυτό το διάστημα, και με εξαντλητική άμυνα έτρεξαν επιμέρους σκορ 24-11 και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +16 (64-48).

Καταλυτικά και τα τρίποντα δια χειρός Μάντζαρη και Γκετσεβίτσιους στην τρίτη περίοδο, με τα οποία ο Ολυμπιακός κατάφερε να «οικοδομήσει» τη διψήφια διαφορά ασφαλείας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, πάντως, δεν κατέβασε ταχύτητα ούτε στον… επίλογο με τους «ερυθρόλευκους» να συνεχίζουν το ρεσιτάλ στις ασίστ και τον Άντιτς να εκτοξεύει τη διαφορά στο 38΄ στους +20 (!) πόντους (77-57) και την Τσεντεβίτα να «πέφτει» με το τελικό 84-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-40, 48-64, 62-84.

Τσεντεβίτα (Πέτροβιτς): Ράιτ 11 (1/3τριπ), Σούπουτ 9 (1/2τριπ), Μπάμπιτς 2, Άντριτς 3 (1/2), Σούτον 3 (1/5τριπ), Μπιλάν 6 (11ριμπ), Ιλιέφσκι 14 (2/3τριπ), Ζελαμπάλ 2, Νούρκιτς 4, Γκριν 6 (2/3τριπ), Μπάζνταριτς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10 (5/6διπ, 5ριμπ, 3ασ), Λο 2, Άντιτς 7 (1/4τριπ, 3ριμπ), Σπανούλης 14 (2/5τριπ), Περπέρογλου 12 (3/3δίποντα, 2/2τρίποντα, 6ασ), Σλούκας 5 (1/1τριπ, 2/2βολ), Μαυροειδής 2, Γκετσεβίτσιους 3 (1/3τριπ, 2ριμπ), Πάουελ 9 (5ριμπ), Πρίντεζης 11 (1/3τριπ, 7ριμπ), Παπανικολάου 6 (1/3τριπ), Μάντζαρης 3 (1/3τριπ).