Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Στο β' ημίχρονο έγινε... ξανά Ολυμπιακός και έμεινε αήττητος

Στο β’ ημίχρονο έγινε… ξανά Ολυμπιακός και έμεινε αήττητος

«Τέσσερα στα τέσσερα» για τον Ολυμπιακό στη φάση των «16» της Ευρωλίγκα, με τους «ερυθρόλευκους» να συνεχίζουν την καταδίωξη των δύο πρώτων θέσεων του 6ου ομίλου, που δίνουν το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Οι Πειραιώτες αν και δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος, επανήλθαν δριμύτεροι στο 3ο δεκάλεπτο και πάτησαν το «γκάζι» στο 4ο για να επικρατήσουν 76-64 της Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ,  στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην 3η ήττα τους.

«Τέσσερα στα τέσσερα» για τον Ολυμπιακό στη φάση των «16» της Ευρωλίγκα, με τους «ερυθρόλευκους» να συνεχίζουν την καταδίωξη των δύο πρώτων θέσεων του 6ου ομίλου, που δίνουν το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Οι Πειραιώτες αν και δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος, επανήλθαν δριμύτεροι στο 3ο δεκάλεπτο και πάτησαν το «γκάζι» στο 4ο για να επικρατήσουν 76-64 της Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην 3η ήττα τους.

Οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν βρεθεί ακόμη και στο -11 (28-39 στο 21′), εξαργύρωσαν την εξαιρετική τους άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και τα… όργια του Βασίλη Σπανούλη στην επίθεση, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν σημείωσε τους 15 από τους 27 συνολικά πόντους του. Από τους Βάσκους ξεχώρισε ο Ντάριους Άνταμς με 12 πόντους.

Ο Ολυμπιακός «αιφνιδιάστηκε» από το γρήγορο ρυθμό της Λαμποράλ Κούτσα και στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης βρέθηκε στο -6 (3-9). Ωστόσο, φρόντισε γρήγορα να «μαζέψει τα κομμάτια του» στην άμυνα (οδήγησε σε 7 λάθη τους Βάσκους στο α’ δεκ.) και αποδίδοντας τα μέγιστα στο «ένας εναντίον ενός» έτρεξε σερί 7-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10-9.

Η αστοχία του, όμως, από τα 6.75 (0/4 τρίποντα στο α’ δεκ.) του στοίχισε, καθώς η λήξη της περιόδου τον βρήκε στο -1 (17-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα συνολικά ποσοστά ευστοχίας του Ολυμπιακού έπεσαν ακόμη περισσότερο (9/31 σουτ εντός πεδιάς), μετά από βεβιασμένες προσπάθειες στην επίθεση, η άμυνα της Λαμποράλ τον κράτησε στους 8 πόντους μέχρι το 19΄ και οι Βάσκοι βρέθηκαν σε αυτό το χρονικό σημείο στο +10 (25-35), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το υπέρ τους 28-37.

Η τρίτη περίοδος σημαδεύτηκε από την αφύπνιση του Σπανούλη, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να σημειώνει 15 πόντους σε αυτό το διάστημα και να πρωτοστατεί στην προσπάθεια ανατροπής των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι είχαν βρεθεί ακόμη και στο -10 (35-45 στο 24′).

Παράλληλα, οι Πειραιώτες πήγαν σε σετ παιχνίδι τις επίθεσεις τους, βρήκαν την ευστοχία από τα 6.75 (4/8) και με αποφασιστηκότητα στην άμυνα έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-6 (σ.σ. από το 35-45) και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +3 (54-51), για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +1 (54-53).

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα και με σερί 13-0 προηγήθηκαν στο 35΄ με 67-53, δίνοντας τέλος στις ελπίδες των Βάσκων.

Τα δεκάλεπτα:
17-18, 28-37, 54-53, 76-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς (Σερβία), Σαχίν (Ιταλία), Σούλγκα (Ουκρανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 14, Ντάνστον 7, Σπανούλης 27 (4), Σλούκας 2, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 7 (2), Κατσίβελης , Ντάρτνεν 5, Λοτζέσκι 5 (1).

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ίμπον Ναβάρο): Ανταμς 12 (2), Τζέιμς 4, Άιβερσον 6, Κοσέρ 3, Σενγκέλια 10, Τίλι 6, Μπέγιτς 8, Σαν Εμετέριο 4, Χάνσμπροου 5 (1), Μπερτάνς 6 (2).

Live Blog Ολυμπιακός – Λαμποράλ (4η αγωνιστική – Top16 – Ευρωλίγκα)

Μάλαγα 0-4 4

Η αξέχαστη απόκρουση του Μαρτίνες έγινε αναπαράσταση από… ανθρώπινη αλυσίδα (pic)

Μικρά παιδιά από την Αργεντινή βρήκαν έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο να αναπαραστήσουν την «απόκρουση του αιώνα» του Εμιλιάνο Μαρτίνες στον τελικό του Μουντιάλ.