Η Φινλανδία σόκαρε τη Γαλλία, με το δεξί η Σλοβενία

Η οικοδέσποινα Φινλανδία έκανε την μεγάλη έκλπηξη στον 1ο Όμιλο του Ευρωμπάσκετ όπου βρίσκεται και η Ελλάδα, επικρατώντας στην παράταση της Γαλλίας με 86-84. Πρόκειται για μια σούπερ έκπληξη που αναμένεται να αλλάξει τις ισορροπίες στον όμιλο. Στα άλλα ματς του ομίλου η Σλοβενία επικράτησε με 90-81 της Πολωνίας και η Ελλάδα με 90-61 της Ισλανδίας.

Η οικοδέσποινα Φινλανδία έκανε την μεγάλη έκλπηξη στον 1ο Όμιλο του
Ευρωμπάσκετ όπου βρίσκεται και η Ελλάδα, επικρατώντας στην παράταση της
Γαλλίας με 86-84. Πρόκειται για μια σούπερ έκπληξη που αναμένεται να
αλλάξει τις ισορροπίες στον όμιλο. Στα άλλα ματς του ομίλου η Σλοβενία
επικράτησε με 90-81 της Πολωνίας και η Ελλάδα με 90-61 της Ισλανδίας.

Γαλλία-Φινλανδία 84-86 παρ. (72-72 κ.α.)

Η Γαλλία δεν ξεπέρασε ποτέ το άγχος της πρεμιέρας (σ.σ. υπέπεσε σε 23 λάθη), η άμυνα των Φινλανδών ήταν εξαιρετική και στα όρια του φάουλ, και η δεύτερη έκπληξη της πρεμιέρας του Ευρωμπάσκετ 2017, μετά το «μπαμ» του Ζούρου και της Γεωργίας, είναι γεγονός. Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν κατάφερε να λυγίσει στην παράταση (72-72κ.α.) τους «τρικολόρ» και με το τελικό 86-84 μπήκε «με το δεξί» στη διοργάνωση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Λάουρι Μαρκάνεν με 22 πόντους, κάνοντας τεράστια ζημιά στην προσεχή αντίπαλο της «γαλανόλευκης» (2/9, 16:30) κοντά στο καλάθι και από την περιφέρεια. Παίκτης της τελευταίας στιγμής ο Τζαμάρ Ουίλσον (12π.) με πολύτιμα λέι απ στην εκπνοή της κανονικής περιόδου και της παράτασης. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Φουρνιέ και Ντε Κολό με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Η νευρικότητα στο παιχνίδι της Γαλλίας στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στη Φινλανδία να ελέγξει τον αγώνα και να κλείσει την περίοδο στο +8 (15-23). Ένα ξέσπασμα, όμως, των «τρικολόρ» στα πρώτα οκτώ λεπτά του Β’ δεκαλέπτου, όταν και έτρεξε επιμέρους σκορ 18-3 (33-26 στο 18΄) έβαλε τη Γαλλία μπροστά στο σκορ και με έλεγχο των ριμπάουντ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (33-32).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα των Φινλανδών δεν επέτρεψε στους Γάλλους να οικοδομήσουν μία διαφορά ασφαλείας και με τον Μαρκάνεν να κάνει θραύση μέσα στην αντίπαλη ρακέτα οι παίκτες του Βενσάν Κολέ ένιωθαν συνέχεια την… αναπνοή των αντιπάλων στο σκορ, μέχρι το λέι απ του Ουίλσον στα 15΄΄ για τη λήξη, με το οποίο οι «οικοδεσπότες» του ομίλου ισοφάρισαν σε 72-72 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ο Ντε Κολό αστόχησε στην εκπνοή για τη νίκη.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Μαρκάνεν συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του, ενώ ο Ουίλσον ήταν και πάλι εκεί για να σημειώσει στα 5΄΄ το νικητήριο καλάθι για τη Φινλανδία (86-84).

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-32, 53-49, 72-72κ.α., 84-86

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε (Ισπανία), Γιλμάζ (Τουρκία), Κοζλόβσκις (Λετονία)

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Σεραφάν, Ερτέλ 10 (2), Λοβέρν 4, Φουρνιέ 25 (2), Ντε Κολό 21, Ντιό 9 (1), Βέστερμαν 2, Ποϊριέ, Λαμπερί 6, Τουπάν, Τζάκσον 7 (1).

ΦΙΝΑΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 8(2), Χαφ 6, Λι 4, Σαλίν 14(1), Κότι 14, Κόπονεν 4, Νούτινεν 2, Ράνικο, Μάρκανεν 22(2), Ουίλσον 12(1), Μέρφι.

Σλοβενία-Πολωνία 90-81

«Με το δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Σλοβενία στο Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας της Πολωνίας με 90-81 σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου, όπου μετέχει και η Εθνική Ελλάδας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς με 30 πόντους. Από την Πολωνία ξεχώρισε ο Πόνιτκα που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τους Σλοβένους να προηγούνται με 53-46. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ «πάτησε γκάζι» και με επιμέρους σκορ 21-12 πήρε «αέρα» 16 πόντων (74-58). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πολωνία κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους, 2 λεπτά πριν την λήξη, αλλά οι Σλοβένοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και πήραν την νίκη με το τελικό 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 53-46, 74-58, 90-81

Διαιτητές: Μαράνιο (Βραζιλία), Καλπάκας (Σουηδία), Όζολς (Λετονία)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 7, Ντράγκιτς 30, Νίκολιτς 3 (1), Πρέπελιτς 10 (1), Μούριτς 4, Μπλάζιτς 5 (1), Βίντμαρ 11, Ντίμετς 6, Τσάντσαρ 3 (1), Ντόντσιτς 11.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Σοκολόφσκι 3 (1), Τσελ 8 (2), Σλότερ 12 (1), Κούλιγκ 4, Ζαμοΐσκι 7 (2), Πονίτκα 22 (1), Βατζίνσκι 7 (1), Κοζάρεκ, Γκιέλο 3 (1), Καρνόφσκι 11, Χριτσάνιουκ 4.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.