Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Η Μαρσέιγ πήρε την μπουκιά από το στόμα του Ολυμπιακού, πρώτος πέρασε ο ΑΠΟΕΛ

Η Μαρσέιγ πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια της Ντόρτμουντ και την... μπουκιά από το στόμα του Ολυμπιακού, καθώς με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε αυτή το εισιτήριο για τους «16» του Champions League. Ο αδιάφορος ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 2-0 από τη Σαχτάρ, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα του στη διοργάνωση. Η Τσέλσι νίκησε τη Βαλένθια με 3-0 στο ντέρμπι της ημέρας. Τα αποτελέσματα της Τρίτης και ποιες ομάδες προκρίθηκαν. Το πρόγραμμα της Τετάρτης.

Η Μαρσέιγ πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια της Ντόρτμουντ και την… μπουκιά από το στόμα του Ολυμπιακού, καθώς με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε αυτή το εισιτήριο για τους «16» του Champions League. Ο αδιάφορος ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 2-0 από τη Σαχτάρ, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα του στη διοργάνωση. Η Τσέλσι νίκησε τη Βαλένθια με 3-0 στο ντέρμπι της ημέρας.

Η Τσέλσι, που επικράτησε άνετα 3-0 της Βαλένθια και προκρίθηκε κι αυτή ως πρώτη, αφού η Λεβερκούζεν δεν πέρασε από το Βέλγιο κόντρα στη Γκενκ. Ανετη νίκη για Μπαρτσελόνα κόντρα στην Μπάτε, στο 2-2 έμεινε η Μίλαν με την Βικτόρια Πλζεν.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ

5ος όμιλος

Τσέλσι – Βαλένθια 3-0

Σκόρερς: 3′ και 76′ Ντρογκμπά, 22′ Ραμίρες

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Νταβίντ Λουΐζ, Άσλεϊ Κόουλ, Οριόλ Ρομέου, Ραμίρες, Ραούλ Μεϊρέλες, Στάριντζ, Μάτα, Ντρογκμπά.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Μπαραγκάν, Ραμί, Βίκτορ Ρουΐθ, Χόρντι Άλμπα, Τίνο Κόστα, Αλμπέλδα, Φενγκουλί, Ματιέ, Ζόνας, Σολδάδο.

Γκενκ – Λεβερκούζεν 1-1

Σκόρερς: 30′ Βόσεν – 79′ Ντερντιγιόκ

ΓΚΕΝΚ: Κέτελες, Βάντεν Μπόρε, Σίμαϊς, Νάντσον, Πούντιλ, Νγκονγκσά, Καμούς, Τόζερ, Νταμπασίνζ, Λιμπόμπ, Βόσεν.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Κάστρο, Ράιναρτζ, Σβάαμπ, Κάντλετς, Μπέντερ, Ρόλφες, Μπάλακ, Σέρλε, Σαμ, Ντερντιγιόκ.

Ολυμπιακός -Άρσεναλ

Ντόρτμουντ -Μαρσέιγ 2-3 (23′ Πλιατσικόφσκι, 32′ Χιούμελς πεν. – 45’+4 Ρεμί, 85′ Αγιού, 87′ Βαλμπουενά)

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός ήταν ένα βήμα από τους «16» του Champions League, το σύμπαν και η Μαρσέιγ απέδειξαν ότι είχαν άλλη γνώμη. Μπορεί οι Μασσαλοί να είχαν να βρεθεί να χάνουν με 2-0 από τη Ντόρτμουντ στη Γερμανία, την ίδια ώρα που οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα επί της Άρσεναλ και το εισιτήριο της πρόκρισης στα χέρια τους, έφεραν τα πάνω κάτω στο φινάλε του ματς. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν πήρε τελικά τη νίκη με 3-2, μαζί και την πρόκριση για τους «16», με τους Γερμανούς να χάνουν και το τρένο του Europa League.

Η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 23′ με σου του Γιάκουμπ Μπλαστσικόβσκι μέσα από την περιοχή. Οι Γερμανοί διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 32′ με εκτέλεση πέναλτι του Ματς Χούμελς. Στην εσχάτη των ποινών υπέπεσε ο Στεφάν Μπιά χτυπώντας στο κεφάλι τον Σεμπάστιαν Κελ. Ο αρχηγός της Ντόρμτουντ τραυματίστηκε σοβαρά και αντικαταστάθηκε αμέσως από τον Αντόνιο ντα Σίλβα.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Μαρσέιγ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Λοΐκ Ρεμί και έπρεπε να έρθει το φινάλε για να βρει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Αντρέ Αγιού στο 85′ με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 2-2 και ο Ματιέ Βαλμπουενά με καταπληκτικό σουτ από το ύψος της περιοχής πέτυ6χε στο 87′ το «χρυσό» γκολ.

Σκόρερς: 23′ Μπλαστσικόβσκι, 32′ πέν. Χούμελς – 45’+4 Ρεμί, 85′ Αντρέ Αγιού, 87′ Βαλμπουενά

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Φελίπε Σαντάνα, Χούμελς, Λέβε, Κελ (32′ Αντόνιο ντα Σίλβα), Γκεντογάν, Μπλαστσικόβσκι, Γκέτσε, Λεβαντόβσκι, Μπάριος.

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ν’Κουλού, Ντιαβαρά, Ντζιμί Τραορέ, Μπιά, Αλού Ντιαρά, Λούτσο Γκονσάλες, Αμαλφιτανό, Αντρέ Αγιού, Ρεμί.

1. Άρσεναλ 11 (6-6)
2. Μαρσέιγ 10 (7-4)
3. Ολυμπιακός 9 (8-6)
4. Ντόρτμουντ 4 (6-11)