Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Σούπερ Τσάκωνας πέρασε στον τελικό των 200μ., εκτός Δουβαλίδης και Μπελιμπασάκη

Ο Λυκούργος Τσάκωνας προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου, που διεξάγεται στην Ζυρίχη. Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε 3ος στη δεύτερη ημιτελική σειρά με επίδοση 20.40 και θα είναι παρών στον τελικό με τον οποίον ολοκληρώνεται η αυριανή ημέρα των αγώνων, αργά το βράδυ (22:50). Εκτός του τελικού των 110μ. με εμπόδια ανδρών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου, που διεξάγεται στην Ζυρίχη, έμεινε ο Κώστας Δουβαλίδης με χρόνο 13.56.

Και αποκλεισμοί…

Εκτός του τελικού των 110μ. με εμπόδια ανδρών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου, που διεξάγεται στην Ζυρίχη, έμεινε ο Κώστας Δουβαλίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε 6ος στην 1η ημιτελική σειρά με χρόνο 13.56 και αποκλείστηκε.

Αποκλεισμός από τον τελικό των 200 μέτρων γυναικών και για την Μαρία Μπελιμπασάκη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε 6η στην 3η ημιτελική σειρά με χρόνο 23.37, κατετάγη 18η στο σύνολο και αποκλείστηκε.

Δέκατος ο Τσιάμης

Την 10η θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Τσιάμης στον τελικό του τριπλούν, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου της Ζυρίχης. Ο Ελληνας πρωταθλητής είχε άλμα 16.39 στην 2η προσπάθεια, ενώ η 1η ήταν στα 16.23 και η 2η στα 16.07.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μπενζαμίν Κομπαορέ με 17.46, το ασημένιο πήρε ο Ρώσος Λιούκμαν Ανταμς με 17.09 και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Αλεξέι Φιοντόροφ με 17.04.

Οι δύο παίκτες της Premier League που κατηγορούνται για βιασμό αποβλήθηκαν από την ομάδα τους

Οι δύο ποδοσφαιριστές που συνελήφθησαν για βιασμό, αποβλήθηκαν από την ομάδα που αγωνίζονται.