Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
«Πάνθηρες» δάγκωσαν τον Παναθηναϊκό, νίκες για ΠΑΟΚ, Περιστέρι

O Πανιώνιος πέτυχε τη νίκη - έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε (Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 63-56) του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και μάλιστα έπειτα από ανατροπή, αφού στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» αν και δεν ήταν καλοί έδειχναν να είναι κυρίαρχοι. Ο ΠΑΟΚ αν και έχανε μέχρι και το 35' από τον Ηλυσιακό στην Πυλαία, τελικά κατάφερε και προσπέρασε στα τελευταία 5 λεπτά, για να επιστρέψει στις νίκες (ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 73-69). Στον αγώνα «ζωής ή θανάτου» που έγινε στο κλειστό της «Τζον Κένεντι», το Περιστέρι επικράτησε (Περιστέρι - Καβάλα 81-72) επί της Καβάλας.

O Πανιώνιος πέτυχε τη νίκη – έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε (Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 63-56) του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και μάλιστα έπειτα από ανατροπή, αφού στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» αν και δεν ήταν καλοί έδειχναν να είναι κυρίαρχοι. Ο ΠΑΟΚ αν και έχανε μέχρι και το 35′ από τον Ηλυσιακό στην Πυλαία, τελικά κατάφερε και προσπέρασε στα τελευταία 5 λεπτά, για να επιστρέψει στις νίκες (ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 73-69). Στον αγώνα «ζωής ή θανάτου» που έγινε στο κλειστό της «Τζον Κένεντι», το Περιστέρι επικράτησε (Περιστέρι – Καβάλα 81-72) επί της Καβάλας.

Δείτε τι έγινε στα ματς του Σαββάτου

Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται στη Νέα Σμύρνη με αντίπαλο τον Πανιώνιο, που ακολουθεί δύο βαθμούς πίσω τον δεύτερο της βαθμολογίας και θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά το «στραβοπάτημα» στην Ελευσίνα.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός υποδέχεται τον επικίνδυνο ΑΓΟ Ρεθύμνου σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών τη Δευτέρα, 1η Απριλίου (19:00). Η ομάδα της Κρήτης έχει στόχο την τετράδα και μόνο αδιάφορη δεν θα παρουσιαστεί στο ΣΕΦ, έχοντας νέο πρόσωπο στη σύνθεσή της τον Αμερικανό πόιντ γκαρντ, Γκέιμπ Προύιτ.

Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ έχει ως εξής:

22η Αγωνιστική (30/3-1/4/2013)

Δευτέρα, 1 Απριλίου
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

ΣΕΦ (κ.θ.) 19:00 Ολυμπιακός–ΑΓΟ Ρεθύμνου Ταβουλαρέας, Βαρδάλος, Αναστόπουλος Α.ς ιδανική ευκαιρία τον αγώνα με τον Ηλυσιακό στην Πυλαία για επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα. Μία ώρα νωρίτερα την Κυριακή, αγώνα «ζωής ή θανάτου» δίνουν Περιστέρι και Καβάλα, στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» της Αθήνας.

Ισόβαθμοι με 26 βαθμούς στην τελευταία θέση, δύσκολα θα βρει την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού ο ηττημένος. Ντεμπούτο για τους «κυανοκίτρινους» θα πραγματοποιήσει ο Γιώργος Γαλιώτος, ενώ η Καβάλα συμφώνησε μεσοβδόμαδα με τον Γιάννη Δεμερτζή.

ΠΑΟΚ 16:00 ΠΑΟΚ–Ηλυσιακός Αφεντουλίδης, Κατρακούρας, Παφίλης
Ν. Σμύρνης 17:00 Πανιώνιος–Παναθηναϊκός Αναστόπουλος Π., Πουρσανίδης Γ., Ταρενίδης

ΣΕΦ (κ.θ.) 19:00 Ολυμπιακός–ΑΓΟ Ρεθύμνου Ταβουλαρέας, Βαρδάλος, Αναστόπουλος Α.

«Αυτό είναι ξενοφοβία» – Στην αντεπίθεση οι Πολωνοί για την κριτική στον Σιμόν Μαρτσίνιακ

Οι Πολωνοί πέρασαν στην αντεπίθεση για την κριτική των Γερμανών στον διαιτητή του αγώνα Ρεάλ-Μπάγερν, Σιμόν Μαρτσίνιακ.