Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Υπερπρωταθλητής ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Παναθηναϊκό στο Σούπερ Καπ

Υστερα πό 10 χρόνια ο Ολυμπιακός κατακτά το Σούπερ Καπ βόλεϊ. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ τελικά επιβλήθηκαν με 3-1 του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Σαντορίνης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζούριτς, που αναδείχθηκε και MVP.

Νωρίτερα, όμως, ο τελικός δεν άρχισε καλά, καθώς παραλίγο να πιαστούν στα χέρια Ανδρεάδης και Μηνούδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1 (18-25, 25-15, 25-21, 25-18)

4ο σετ: Οι «πράσινοι» με τον Γκενς στο σερβίς καταφέρνουν και παίρνουν πορβάδισμα με 5-2, δείχνοντας ότι δεν έχουν παραδοθεί. Ωστόσο ο Τζούτιτς συνέχισε σε τρελούς ρυθμούς. Το μπλοκ των «πρασίνων» δεν μπορούσε να τον σταματήσει και σε συνδυασμό με την κούραση που ήταν εμφανής σε πολλούς παίκτες του Καζάζη ο Ολυμπιακός ήρε το προβάδισμα από το 9-6 και δεν το ξαναέχασε μέχρι το τέλος.

4o σετ:
2-1, 2-5, 4-6, 9-6, 10-8, 12-9, 14-11, 17-12, 19-13, 21-16, 25-18.

3ο σετ: Στο καλύτερο σετ του αγώνα μέχρι τώρα, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το δεύτερο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με έναν Ντεσπέιν να μοιάζει… σεληνιασμένος στο ξεκίνημα και τον Τζούριτς να συνεχίζει το «βιολί» του, πήρε τους εύκολους πόντους που χρειαζόταν και συντήρησε μικρό προβάδισμα. Οι «πράσινοι» έψαχναν τον… εξαφανισμένο Καστάρντ, αλλά βρήκαν το σθένος να αντιδράσουν και στο μεγαλύτερο μέρος βάδισαν χέρι-χέρι στο σκορ (4-6, 9-6, 11-11, 14-14, 17-15) μέχρι και το 19-16. Κάπου εκεί όπου οι πρωταθλητές φάνηκε να αφήνουν πίσω (20-17, 22-19) τους Κυπελλούχους και τελικά πήραν το σετ με 25-21.

3ο σετ: 2-0, 2-3, 3-5, 4-6, 9-6, 11-9, 11-11, 11-12, 12-12, 14-14, 17-15, 19-16, 20-17, 20-18, 22-19, 24-20

2ο σετ: Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-4 και ενώ όλα έδειχναν ότι πηγαίναμε σε… επανάληψη του πρώτου σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Με αντεπίθεση διαρκείας, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά στον αγώνα σε 6-6 και προσπέρασε με 7-6, συνεχίζοντας να παίρνει πόντους από το μπλοκ του. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην πήραν πόντους από Κραλ, Γιαμπλόνσκι, και Ντεσπέιν, ωστόσο με τον Τζούριτς να συνεχίζει να μπλοκάρει βρήκαν ρυθμό και πίεσαν τον Παναθηναϊκό στο σερβίς. Οι «πράσινοι» έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και δεν είχαν καθαρό μυαλό στην άμυνα μένοντας συνεχώς πίσω στο σκορ με 5-6 πόντους (0-4, 6-6, 9-7, 12-9, 14-11, 17-12, 21-13, 25-15), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +9 για να κλείσει στους 10!

1ο σετ: Πιο δυνατά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός που έχει σε καλή μέρα τους Καστάρντ, Γιορντάνοφ, και τον Ψάρρα που κάνει τρομερή δουλειά. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πρόβλημα στην υποδοχή και ακολουθούσε στο σκορ με μοναδικό «όπλο» το μπλοκ και τους πόντους του Τζούριτς. Έτσι, σε όλο το σετ οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα τριών με πέντε πόντους (3-0, 6-12, 10-15, 12-18, 14-18, 14-20. 16-22, 18-25).