Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Ο ΠΑΟΚ αφεντικό της πόλης, στην παράταση Πανιώνιος, Κηφισιά, εύκολα ο ΑΓΟΡ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη (ΠΑΟΚ - Άρης 56-49) στο Παλατάκι, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1. Το ματς διακόπηκε στο 33' για 45 λεπτά ώστε να εκκενωθεί το γήπεδο, έπειτα από κροτίδα που έσκασε στο παρκέ. Νωρίτερα, ο 3ος της βαθμολογίας, Πανιώνιος, χρειάστηκε την παράταση για να κερδίσει μέσα στα Τρίκαλα (Τρίκαλα - Πανιώνιος 83-84), όπως και η Νέα Κηφισιά μέσα στη Δράμα (ΚΑΟΔ - Νέα Κηφισιά 76-77). Στο Ρέθυμνο, ο ΑΓΟΡ υπό τις οδηγίες του Γιώργου Καλαφατάκη έφτασε εύκολα στη νίκη με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου (ΑΓΟΡ - Κολοσσός Ρόδου 86-67).

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη (ΠΑΟΚ – Άρης 56-49) στο Παλατάκι, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1. Το ματς διακόπηκε στο 33′ για 45 λεπτά ώστε να εκκενωθεί το γήπεδο, έπειτα από κροτίδα που έσκασε στο παρκέ.

Νωρίτερα, ο 3ος της βαθμολογίας, Πανιώνιος, χρειάστηκε την παράταση για να κερδίσει μέσα στα Τρίκαλα (Τρίκαλα – Πανιώνιος 83-84), όπως και η Νέα Κηφισιά μέσα στη Δράμα (ΚΑΟΔ – Νέα Κηφισιά 76-77).

Στο Ρέθυμνο, ο ΑΓΟΡ υπό τις οδηγίες του Γιώργου Καλαφατάκη έφτασε εύκολα στη νίκη με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου (ΑΓΟΡ – Κολοσσός Ρόδου 86-67).

Στην Ελευσίνα αγωνίζεται την Κυριακή (26/1, 16:00) ο πρωτοπόρος της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, Παναθηναϊκός. Μετά την ήττα τους χθες στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενερμπαχτσέ Ούλκερ του Ομπράντοβιτς, οι «πράσινοι» συγκεντρώνονται στο ελληνικό πρωτάθλημα, φιλοδοξώντας να υποχρεώσουν την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα στην 3η διαδοχική ήττα της και 10η στο σύνολο. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη ζώνη υποβιβασμού με μόλις ένα βαθμό περισσότερο από τον ουραγό Ηλυσιακό, αλλά γνωρίζουν πως η 6η νίκη δύσκολα μπορεί να επιτευχθεί απέναντι στον νταμπλούχο Ελλάδας.

Την Κυριακή (26/1, 18:00), ιδιαίτερα κρίσιμος είναι και για τις δύο ομάδες όσον αφορά το στόχο της παραμονής, ο αγώνας Απόλλων Πατρών-Ίκαρος Χαλκίδας.

Εύκολη αποστολή έχει ο Ολυμπιακός τη Δευτέρα (27/1, 19:15), όταν υποδέχεται στο ΣΕΦ τον τελευταίο του βαθμολογικού πίνακα, Ηλυσιακό. Στόχος του πρωταθλητή Ευρώπης η επιστροφή στις νίκες, μετά την ήττα στην πρεμιέρα του β΄ γύρου από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ που απομάκρυνε το στόχο της κατάληψης της 1ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:

Κυριακή, 26 Ιανουαρίου

ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (Κομισάριοι)
2ο Ελευσ. 16:00 Πανελευσινιακός-Παναθηναϊκός Ταβουλαρέας-Μαγκλογιάννης-Κατραχούρας (Ορφανός)

Απόλλωνα Π. 18:00 Απόλλων Πατρών-Ίκαρος Χαλκίδας Τανατζής-Μάνος-Γκούμας (Σπυρίδωνος)